Formda Kalma

Aşağıda ki yazı bilgilendirme amaçlı olup lütfen formda kalmak için merkezimize başvurunuz.

FORMDA KALMANIN BAŞLICA KURALLARI

image

Yaşam Tarzı
Başlamadan önce, sporu sadece belli zamanların aktivitesi olarak değil, bir yaşam tarzı olarak benimsemek çok daha faydalıdır. Örneğin spor yapan insanların asansör kullanmasını anlamak mümkün değil! Çıkmanız gereken kat 7. kat filan değilse asansörle çıkmak yerine bacak kaslarınızı çalıştırmak için merdivenleri kullanmak çok daha iyi değil mi? Demek istediğim, sporu sadece Pazartesi, Çarşamba, Cuma yapılacak bir şey olarak görmemek, bir yaşam tarzı haline getirmek!

Merdivenleri kullanın, akşamları açık havada koşun, yakın yerlere giderken bile arabaya binmeyin bisikletle ya da yürüyerek gidin, vakit buldukça yüzmeye gidin, sağlıklı beslenmeye çalışın. Sporu ve sağlıklı yaşamı bir yaşayış biçimi haline getirdiğinizde inanın insan kendini arınmış, enerjik, mutlu ve hayat dolu hissediyor.

Su İçmeyi Sevin
Sıvı tüketimi kilo vermeyi ve formda kalmayı kolaylaştırıyor. Dehidrasyon yağ yakımını zorlaştırır. Yani daha az su içen birisi çok su içen birisine oranla daha az kalori yakar. Bunun yanı sıra midenizde doluluk hissi yaratması ve iştahınızı azaltması da büyük bir artı. Şunu da unutmamak gerek: Su, vücudunuz için mükemmel bir temizleyici. Cilt güzelliğiniz için de suyun nimetlerinden faydalanmak gerek. Günde en az 8 bardak, 2 litre su içmelisiniz!

Suyun yanına bitki çayları ve maden suyunu da ekleyebiliriz. Sıvı tüketimi vücut için çok çok önemlidir ve kilo kaybını kolaylaştırır. Ancak susadığınızda su yerine başka hiç bir sıvı tüketmemenizi öneririz.

Müzik ve Dans
Dans etmek harika değil mi? Seveceğiniz bir müzik bulup kendinizden geçmenin yerini ne tutabilir? Müzikle eğlenmek, dans etmek ve dans egzersizleri yapmak oldukça kalori harcatan ve formda kalmanıza yardımcı olacak aktivitelerdir. “Dans egzersizleri” diye aratırsanız sayısız dans ile zayıflama ve formda kalma videolarına ulaşacaksınız.

Protein Tüketmek
Yağ tüketimini ve rafine undan yapılmış mamülleri tüketmeyi azaltarak yerine ızgara tavuk veya haşlanmış göğüs tercih edebilirsiniz. Kahvaltınıza ekleyeceğiniz yumurta ve beyaz peynir gibi protein açısından zengin yiyecekler kaslarınız için harikadır ve karbonhidrata oranla oldukça düşük kalorilidir.

Sürekli protein tüketmek sizi hasta edebileceği gibi, aynı şekilde kilo almaya devam etmenize de neden olabilir. Gün içerisinde yeme düzeninizi mutlaka protein, karbonhidrat ve yağlardan oluşacak şekilde düzenlemeli, yüksek kalorili gıdalardan uzak durmaya çalışmalısınız.

Protein; kırmızı et ve tavukta, soya, baklagiller ve fasülyede, balık ve süt ürünlerinde bolca bulunur.

Sebzelerden Gelen Sağlık
Sebzeler sahip oldukları lifler ile hem size tokluk hissi verir, hem bağırsaklarınızın sağlığını destekleyerek kilo problemleri yaşamınızı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca içerdikleri düşük kaloriyle sizin için bir kilo tehlikesi de oluşturmazlar.
Akşam saat 9’u geçti ve karnınız mı gurulduyor? İşte mükemmel bir sebze salatası yapmak için doğru zaman! Biraz domates, biraz salata, biraz maydonoz, biraz da marul ve üstüne de limon, keyfiniz nasıl isterse. Salata hazırlarken zeytinyağı kullanmanızı tavsiye ederiz ancak yağları çok abartmamakta fayda var.

Kaynak: Huffington Post